Jak ušetřit. Jaké potraviny nepotřebovali naši rodoví předci k přežití. K tomu 10 zpráv Plejáďanů o jídle (zdroj „Renata“) – plus předpoklad: „údajná nákaza háďátky“
Jak ušetřit. Jaké potraviny nepotřebovali naši rodoví předci k přežití. K tomu 10 zpráv Plejáďanů o jídle (zdroj „Renata“) – plus předpoklad: „údajná nákaza háďátky“
Pojďme se na otázku zdraví a výživy podívat dnes z hlediska dějepisu. Přejdeme rovnou k věci.
Naši předci, nacházející se na území dnešní ČR a v jejím okolí, používali víceméně běžně tyto potraviny, jídla a nápoje:
PŘÍRODNÍ VODA z našeho území; ŽITO; JÁHLY; OVES; ječné kroupy; původní druhy pšenice; (pohanka); žitný chléb; kváskový chléb a pečivo; kamenná sůl z našeho území bez přídavku fluoru; v rámci obchodu se solí i jiné soli jako sůl mořská; obilné placky; CELOZRNNÁ MOUKA pšeničná i jiná; chléb a pečivo z celozrnné mouky; žitná mouka; jahelná mouka; ječná mouka; obilné kaše; hrách; čočka; sladkovodní ryby z našeho území; CEJN; úhoř; raci; MASO „vyšších savců“ včetně masa samců a masa některých nekastrovaných zvířat; hovězí maso; telecí maso bez násilného vynechávání železa ve stravě telete; vepřové; selecí; skopové včetně beraního; kůzlečí a kozí; zvěřina; koně; osli; vnitřnosti; drůbež – slepice, kohouti, kuřata, kachny, kačeři, husy, eventuálně labutě a pávi; divocí ptáci (lovil je ptáčník); křepelky; bažanti apod.; SLAD ke běžnému slazení – slad ječný, pšeničný, jahelný apod.; případně práškový sypký obilný slad; PRACHARANDA ze sušených přezrálých sladkých hrušek; MED jako léčivý přípravek; ozkoušená zelenina jako TUŘÍN, ZELÍ; divoké byliny – listy, lodyhy a květy; kořeny divokých bylin jako je lopuchový kořen; nálevy/výluhy/extrakty z bylin a jehličí; místní dlouhodobě nebo relativně dlouhodobě vyzkoušené ovoce – JABLKA, HRUŠKY, ŠVESTKY, meruňky atd.; vlašské ořechy; lískové ořechy; tradičním způsobem KYSANÉ ZELÍ (vitamín C); LNĚNÉ SEMENO (zejména pro ženy); kávovinové nápoje jako je melta, z žaludů, čekanky apod.; VEJCE slepičí, kachní, husí atp.; přírodní divoké plody a bobuloviny – maliny, ostružiny, jedlá jeřabina, borůvky, brusinky, houby; pivo a alkoholické nápoje místní provenience jako medovina; naše víno; také kravské a kozí mléko; bílý jogurt; máslo; sádlo; kompoty; šípkové zavařeniny; šípek na ‚čaj‘ (vitamín C) a tak dále.
Toto není samozřejmě žádný úplný ani přesný výčet, to uvádím pouze pro základní nastínění normativu.
Navíc některá zvířata není za současných podmínek pochopitelně možno konzumovat vzhledem k jejich podlimitním stavům v přírodě (raci, úhoři, křepelky, drobní zpěvní ptáci aj.) a vzhledem k počtu obyvatel a míře zástavby – viz také článek FIGU ČR:
«
Nyní si vyjmenujeme, čím se živí lidé v ČR v 21. století, aby nám dobře vynikl kontrast. CO NEPOTŘEBOVALI K PŘEŽITÍ NAŠI PŘEDCI V DLOUHODOBÉ LINII RODU, na čem by ušetřili:
COCA-COLA; PEPSI COLA; KOFOLA; 7UP; ASPARTAM; ACESULFAM K; BENZOAN SODNÝ průmyslového původu; tzv. BÍLÁ MOUKA; tzv. bílé těstoviny; bílý chléb a bílé pečivo; pizza z bílého těsta; tousty a sendviče z bílé mouky; bagety a bruschetty z bílé mouky; koláče, koblihy, dorty z bílé mouky; CUKR rafinovaný kyselinou sírovou; OVOCE z tramtárie; ZELENINA z tramtárie; mléčná velmi sladká čokoláda MILKA; TONIC; FANTA; SPRITE; MIRINDA; alkohol s cukrem rafinovaným kyselinou sírovou; alkohol s rafinovaným cukrem a mlékem; alkohol s cukrem, mlékem a tropickým a subtropickým ovocem a plody (koktejly); koncentrované džusy s rafinovaným cukrem; maso připravené napícháním vody obsahující silně konzervační soli a z chovů používajících antibiotika apod.; nektary typu GRANINI s rafinovaným cukrem; rumové tresti; hroznové víno bez semen; melouny bez semen; jablka stříkaná lešticími látkami/vosky; původně cizokrajné plody dorůstající v noci (za působení měsíce/Měsíce/Luny) – tzv. „děti noci“ – jako jsou brambory nebo lilek; ZMRZLINA vůbec; konzumace velkých balení zmrzliny na posezení – i v zimních měsících; zmrzlina kombinující kravské mléko, kakao a rafinovaný cukr; bílé listové těsto; croissanty z bílého těsta; pochutiny obsahující skoro jen jakýsi bramborový „prach“ ve stylu Pombär; pelmeně z bílého těsta; hranolky; med jako běžné sladidlo užívaný ve velkém; med cizokrajného původu a pochybné jakosti; přesolování (sůl byla cenná); voda z kohoutku s chlórem; jídlo ohřáté v mikrovlnné troubě – bez krytí potraviny miskou – s přímým působením mikrovln na pokrm; sirupy s rafinovaným cukrem; sirupy s pochybnými umělými sladidly; nekvalitní přípravky aloe vera hrubě konzervované; energetické nápoje riskantního složení bez vyšší úrovně kvality; žvýkačky s podivnými sladidly, barvivy a svým způsobem agresivní formou mentolu; pivo/víno/alkohol z celého světa; tavené sýry; tuk Perla; tuky Rama a Flora; palmový tuk; bambucké máslo; kokosový tuk; ztužené tuky; sladkosti se ztuženými tuky; jogurty s kulturami pocházejícími ze střev zvířat; kondenzované mléko slazené rafinovaným cukrem; tuk Hera; tuk Ceres soft; naši dávní předci nejedli ani bonbony Klokanky, Hašlerky, Haribo, sušenky Opavia s cukrem rafinovaným kyselinou sírovou; dále bílá rýže; sladké mléčné překombinované výrobky jako všemi barvami a chutěmi hýřící joguty/pudinky/krémy doplněné o všelijaké škroby apod.; ACTIMEL; sladkosti KINDER; naši předci v dlouhodobé linii nevyužívali ani sladkosti Monte; Olmíci s bonbony; Tatranky, Horalky, Mars, Snickers; rumové pralinky; Mila; mléčná čokoláda LINDT; speciální cukr Nestlé, který se prý měl či má zkoušet ve výrobcích této společnosti na území ČR; nepoužívaly se ani boby sóji; bílé houskové knedlíky; sladidla mnohonásobně extrémně sladší než sacharóza; ČERVI; CVRČCI a tak dále, a tak dále.
–
Otázka zní: Pokud má pravdu E. von Däniken, že budeme konfrontováni s bohy z kosmu, co případně řeknou obyvatelům ČR bohové Slovanů ohledně našeho ne/dodržování jejich původních pokynů ohledně stravy? Proč sejeme v ČR hojně kukuřici od aztéckého boha Quetzalcoatla, se všemi důsledky, a polevili jsme v produkci a konzumaci žita? Nesnězený chléb podle slovanských bohů nepatří do koše.
«
„Vymezení/upozornění redakce Exopolitika.cz: žádná sdělení na webu Exopolitika.cz, která se týkají zdraví a zdravotnictví, nikdy nejsou odbornými názory lékařské vědy. Vždy vše konzultujte se svými ošetřujícími lékaři apod. Děkujeme za pochopení.“
«
Dále:
10 zpráv Plejáďanů velitele blond Ptaaha o stravě, jídle a potravinách (český zdroj „Renata“)
Ve spánku přijaté telepatické zprávy:
Na 2. října 2016:
- „Když se chovají kozy, lze zpracovat jejich mléko odstředivkou a krémem si pak naplnit rohlíky anebo kremrole. Lze chovat kozy, ale i malé kozičky.“
Kolem 16. června 2017:
- „Papriky se mají jíst i se semínky. Nevyndávat!“
To samozřejmě platí jen pro někoho, protože třeba osoby s onemocněním žlučníku nebo různými záněty střev, diverkulitidou a podobně žádná takováto semínka jíst nemají. Nutno konzultovat s lékařem. Jedná se pouze o způsob konzumace papriky podle Plejáďanů, o jejich názor, který nám nabízejí a který je v přímém rozporu s přípravou pokrmů s paprikami i od světoznámých šéfkuchařů typu Gordona Ramsayho atp. Pálivá chuť podporuje podle asijské energetické medicíny (Teorie pěti prvků) v lidském těle činnost tlustého střeva a plic, tedy funkci části vylučovacího systému.
Na 20. června 2017:
- „Tip na recept na party: grilovaná bílá ryba dohromady s čínským zelím.“
Na 30. června 2017:
- „Skleněné původní lahve na nápoje byly mnohem ekologičtější.“
V Rakousku a Německu ještě oproti ČR skleněné lahve na stolní vody a ovocné nápoje stále (2021) částečně zachovány v nabídce marketů, případně v sítích zdravých a biopotravin typu Reformhaus.
Na 3. září 2017:
- „LEVANDULOVÁ VODA na pití.“
Mohli mít na mysli potravinářskou levandulovou vodu vznikající jako jeden z produktů zpracování levandule, případně pitnou vodu ochucenou takovouto levandulovou vodou, tedy zředěný nápoj atp. Nutno konzultovat s lékařem, nemusí být vhodné eventuálně při onemocnění ledvin, u některých alergiků, osob s poruchou krvetvorby atp.
Na 9. září 2017:
- „Z propagátorky biozemědělství a biopotravin, Hany Zemanové, vyzařuje silná mateřská energie.“
«
Na 17. září 2017:
- „Když si vybíráte uzeniny ke koupi, tak si zvolte, pokud možno, ty se zvěřinou: KANČÍ, JELENÍ; dále KACHNÍ apod. Je to změna, jiná DNA, dobré pro výživu.“
Je to zřejmě dobré pro záplatování v DNA lidského těla konzumenta. Při konzumaci bohatšího výběru DNA potravin tělo má zřejmě k výběru lepší materiál k opravám svého vnitřního systému. A dále při střídání DNA potravin se metabolismus musí adaptovat, jiným způsobem namáhat a získává pravděpodobně na pružnosti.
Na 4. října 2020:
- „JETEL – zelené listy jetele, ‚čtyřlístek‘. Je jedlý, ZÁSADOTVORNÝ. Měl by se nasušit a nasypat do kapslí, tak, jak se dnes prodává zelený ječmen.“
Jednalo by se jistě o mnohem levnější variantu podobného účinku, jako má dnes za dost draho prodávaný zelený ječmen v kapslích třeba u firmy BiOOO.cz nebo mnohdy značně drahé podobné výrobky na bázi klíčků brokolice etc. Nutno prověřit odborníky, lékaři, vědci.
Možno chápat také jako podnikatelský tip, lze vytvořit firmy v ČR s touto údajně léčivou surovinou!
Na 18. října 2020:
- „Neignorovat a jíst česká jablka.“
Plejáďané poukazují na to, že v ČR si mnozí lidé podle jejich názoru neváží místních jabloní. Jablka jsou nechávána ladem, shnijí bez užitku. Nejsou řádně sklízena z českých sadů. Lidé v ČR kupují v obchodech jablka z ciziny, i ta postříkaná různými látkami, vosky, pěstovaná způsoby doslova vykořisťujícími a nadměrně vytěžujícími jabloně, jablka nevyhýbající se pesticidům.
Na 26. září 2021:
- „Vyjmenujte v seznamu … potravin i tuk/margarín Perla. Určitě.“
Obdobné složení jako tuk Perla má i margarín Rama a Flora. Obsahují mimo jiné palmový tuk, emulgátory, regulátory kyselosti… Margaríny na bázi rostlinných olejů jsou obecně rámcově krokem relativně dobrým směrem, avšak je třeba ještě dát k dispozici jejich kvalitnější varianty, vylepšit technologii výroby, ekologii obalů produktů atp.
«
BONUS:
Plejáďané dále potvrzují varování z textu Proroctví palmových listů o Evropě, že může prý skutečně do budoucna hrozit nákaza jakýmisi „HÁĎÁTKY“ z živočišné stravy, která nebyla dostatečně tepelně zpracována, jako je syrové maso, nedovařená vejce, knedlíky s vejci apod.
© 2021 Dana Rašínová
«
Více také zde:
«
«
Kontaktérský zdroj z ČR „RENATA“, kontakt s Plejáďany blond velitele Ptaaha aj. – 04/2021 – 1. díl
1 Komentář
Pouze registrovaní uživatelé mohou přidat komentář.
Otázky spojené se zdravým životním stylem, a tudíž i se zdravým stravováním, zůstávají v české společnosti, jakož i na celém světě, aktuální. Díky zájmu o ně jsou tato témata dostatečně zastoupena v médiích. Není tedy zapotřebí se jim věnovat na stránkách Exopolitiky, která má svá vlastní specifická témata, kterým ve sdělovacích prostředcích ani vzdáleně nevěnuje tolik pozornosti jako zdravé výživě, a to jak na domácí půdě, tak celosvětově a už vůbec ne celoplošně.
Exopolitika se tedy musí soustředit na své prioritní cíle a úkoly. Otázky spojené s výživou či výživovým poradenstvím a stravovacími návyky by měla přenechat jiným informačním zdrojům. Případná poselství zaměřená na tyto okruhy by měla přesměrovávat např. do časopisů o zdravé výživě či do TV programů, které se tímto zabývají. Dokonce i všeobecný každodenní program “Dobré ráno” má v každém svém bloku informační vstup představující zdravý či zajímavý jídelníček a zve do studia odborníky, kteří mají k věci co říci a jsou kompetentní poukázat na vhodnost či nevhodnost konzumace toho či onoho. V internetu je nespočet článků věnovaných zdravé výživě, nejrůznějším doporučením a obor „Výživové poradenství“ se stalo hojně zastoupenou a inzerovanou oblastí podnikání. Viz náhodně např:
https://jakzdravezhubnout.cz/zdrava-strava-zdrava-vyziva.html
https://zivotavyziva.cz/vyzivove-poradenstvi-praha/
Základní, ale zároveň přehledné a vyčerpávající informace podává Wikipedie. Viz např.: https://cs.wikipedia.org/wiki/V%C3%BD%C5%BEiva (Výživa)
https://cs.wikipedia.org/wiki/Lidsk%C3%A1_v%C3%BD%C5%BEiva (Lidská výživa)
V případě hlubšího zájmu je možné si vybrat ze řady fakult či jiných výukových organizací, které nabízejí výživu, zdravou výživu, poradenství, zdravý způsob života a další spojené obory a podobory ke studiu. Namátkově např.:
1) Lékařská fakulta – Nutriční terapeut. …
2) Chemická univerzita – Chemie a analýza potravin, technologie potravin. …
3) Lékařská fakulta – Všeobecné lékařství …
Pedagogická fakulta – Výchova ke zdraví …
Zemědělská univerzita – Výživa a potraviny. …
Kurzy výživového poradenství, školení
Co se týče pokrmů předků versus pokrmy člověka ve 21. století, kteréžto srovnání zaobaleně vyznívá ve prospěch stravování předků a jako horší nepřímo označuje stravování současného člověka, bylo by dobré tyto černo-bílé úsudky poněkud zkorigovat. Kdyby ničím jiným tak délkou života, která u předků v průměru činila 30, výjimečně 40 let, kdežto člověk našeho století se dožívá v průměru cca 78 let. I když v tomto vývoji hraje roli též řada jiných faktorů, rozhodně nemůžeme říci, že si současný člověk oproti předkovi tolik a zásadně pohoršil, zejména “nebezpečnou” stravou. A jenom na okraj: ve středověku mouka pro chudinu obsahovala 6-10 % námelu a lidé běžně trpěli svalovými křečemi a odumíraly jim části těla….