Mimozemšťané se mohou nacházet pouze 14 LY (světelných let) od Země
Mimozemšťané se mohou nacházet pouze 14 LY (světelných let) od Země
V souhvězdí Hadonoše byla objevena exoplaneta, v obyvatelné zóně hvězdy Wolf 1061. Objevili ji australští astronomové z university Nového jižního Walesu ze Sydney. Skupina pod vedením Duncana Wrighta hledala poruchy spektra vysoce citlivým spektrografem HARPS na observatoři v Chile. Pokud se u hvězdy vyskytují oběžnice, projeví se to v jejím spektru jako periodické změny, když oběžnice mění na orbitě svoji úhlovou rychlost.
Podle výsledků pozorování bylo zjištěno, že hvězda Wolf 1061 má až 3 oběžnice, které jsou mnohem větší než Země. (Říkáme jim superplanety). Nejbližší 1061b bude velmi horká, druhá 1061c má oběžnou dráhu v „obyvatelné“ zóně (asi jako naše Země), poslední 1061d je v chladné oblasti, kde už nemůže být voda v kapalné podobě. Průměr planety 1061c je odhadován na dvakrát větší, než má naše Země a tedy bude asi 4× těžší. Kolem své hvězdy se však pohybuje velmi rychle, jeden oběh trvá jen 17,9 pozemských dnů.
Astronomové předpokládají, že na této planetě nebudou podmínky vhodné pro život, zejména ten vyspělý, jestli existují v této soustavě nějaké rozumné bytosti zatím neumíme zjistit. Vnější planeta Wolf 1061d má oběžnou dobu 67,2 dne a lze tam předpokládat podmínky spíše jako na Marsu. Vzhledem k tomu, že hvězda Wolf 1061 patří do kategorie „červený trpaslík“, nachází se příznivá teplotní zóna mnohem blíže k ní a planety obíhají v její těsné blízkosti.
Doposavad se věřilo, že vhodné podmínky by mohly být u hvězdy Gliese 667C, která je od Země ve vzdálenosti 22 LY. Původně tam byly objeveny 3 planety v zóně vhodné pro život. O této soustavě dále říká vedoucí výzkumu, Dr. Guillem Anglada-Escuda z německé univerzity v Göttingenu, že je tam nejméně 5 planet, možná dokonce 7, tedy lze předpokládat, že nejméně 3, označené jako c, f, e, jsou v obyvatelné zóně.
Astronomové rozlišili planety u Gliese 667С podle změn záření hvězdy, vyvolaných těmito planetami. Tato metoda vyhledávání exoplanet je nyní neuvěřitelně přesná. Vědci prověřují shromážděné údaje v naději, že rozpoznají planety tam, kde nebyly předtím zjištěny. Podobně lze předpokládat možnost života ve sféře s vhodnými podmínkami. Hvězda Gliese 667С je menší a chladnější než naše Slunce. Je také zhruba třikrát lehčí, protože je červený trpaslík.
Planety, na kterých by byl možný život, označené „c“, „f“, „e“, jsou pravděpodobně skalnaté a jsou větší než naše Země – dvakrát, třikrát a šestkrát. Jsou také blíže od sebe, řekl Anglada-Escuda, vzdálenost mezi planetami vhodnými pro život je taková, že jejich obyvatelé by mohli snadno létat k sobě navzájem, pokud mají rakety, jaké máme nyní na Zemi. Cesta by trvala jeden až dva měsíce.
Sama hvězda Gliese se nachází v souhvězdí Štíra a je součástí trojhvězdné soustavy. To znamená, že vedle ní jsou, opět docela blízko, ještě další dvě hvězdy. Všechny tři jsou viditelné na obloze. Samozřejmě, že Gliese 667С vypadá největší. Ale také sousední hvězdy svítí dosti jasně. Našim rozumným bratřím (pokud tam jsou), se tak zřejmě ukazuje nádherná podívaná.
«
Překlad: Mgr. Jan Pavlík – 28. září 2016
Více zde:
Také zde:
https://www.exopolitika.cz/category/ufologie/astronauti-nasa-seti
Žadný komentář
Pouze registrovaní uživatelé mohou přidat komentář.
K výše uvedenému článku můžete napsat komentář. (Tato funkce je aktivní pouze pro registrované návštěvníky portálu.)
Napiště svůj komentář