Střední proud vědecké popkultury
Střední proud vědecké popkultury
Česká republika, i když se to možná na první pohled nezdá, zaujímá několik celosvětových prvenství. Pojďme si je vyjmenovat: jme nejateističtější stát na světě. Světový primát máme také v počtu pejskařů, jsme národ houbařů a chatařů, nikdo podobný takový prý není. V Evropě suverénně vedeme s počtem supermarketů a nákupních center. Na našem území je nejvíce benzinových čerpadel v celé Evropě.
Také v rámci Evropy patříme mezi nejtlustší národy. Z velké míry za to mohou špatné stravovací návyky. Taková zdravá výživa nebo zdravý životní styl „nás naprosto nezajímá“, je to jen moucha dotěrná, kterou je třeba připlácnout na zeď nějakou plácačkou.
Dá se říci, že česká povaha je dosti specifická, i když pravdou je, že tohle se dá říci o každém národu. Avšak tím, co se o každém národu říci nedá, je existence neutuchající skepse; škodolibost, nepřejícnost, nepřesvědčitelnost a silná obliba shazovat témata, která výrazně vybočují z konvenčních pohledů běžné populace. Zaštítit se při tom neotřesitelnou „vědou středního proudu“, bývá častým příkladem. Mnozí se tím domnívají, že toto je přesně typ „rozumného uvažování“, které je veřejností hojně přijímáno jako správné.
Potřeba, aby neexistovalo nic, co se vymyká běžně přijatým názorům, je až zaslepující. Dokonce z těchto obav začal vznikat jakýsi program na cenzuru internetových stránek.
«
Zde ku příkladu seznam tzv. dezinformačních a manipulativních webů – tedy podle think-tanku Evropské hodnoty:
http://www.evropskehodnoty.cz/fungovani-ceskych-dezinformacnich-webu/weby_list/
Nebo třeba zde slovenský přehled téhož:
Zde též:
https://echo24.cz/a/isYwV/42-ceskych-a-slovenskych-webu-ktere-siri-ruske-lzi
A tak dále….
V návrzích Evropských hodnot pro Ministerstvo vnitra ČR z roku 2016 je i možnost tyto weby vypínat (odebírat licenci k používání domény)! – viz Doporučení pro budoucí českou strategii proti systematickým dezinformačním operacím cizích mocností:
«
Neinformovaná populace, odkloněná od nadstandardního přemýšlení závislostí na moderních technologiích, vlastně chce a přeje si, aby takové alternativní teorie vůbec neexistovaly, aby se podporoval svět takový, jaký vidí v médiích. Řekněme, že neobvyklé názory ohrožují jejich dosud přijaté postoje. Veřejnost, která o alternativních teoriích nikdy neslyšela, je pak při konfrontaci s nějakou podobnou tezí zmatena, stáhne se bojácně do ulity a v hrůze volá na akademiky, kteří „jim“ to vysvětlí jako pusté a nepodložené dohady – a náš vzorový, průměrný jedinec může zase klidně spát. Tento falešný přelud mu pak dává potvrzení ve smyslu vysmívat se záhadným tématům, a jejich typickou otázkou z naprosté neznalosti problému je téměř vždy: „Ty na to věříš?“
Již patos této otázky vás odsouvá za samotnou hranici normálnosti. Radost z výsměchu vůči vaší osobě vás má přimět k tomu, abyste „konečně začali mluvit normálně“, protože hovořit např. o UFO je pro takového vzorového jedince zrozeného v průměrnosti, s uzavřenou myslí, dozajista nějakou anekdotou. To bez ohledu na to, zda má nějaký titul, či nikoli. Mluvit vážně o UFO je absolutní diskreditací, protože se ví, že „nic takového není“ nebo že se vše dá vysvětlit „přirozeně“, také by to vědci „již dávno věděli“.
Připadá mi, že se v české společnosti profilují dva tábory. Jedním je takový bezstarostný český Ferda, chodící s přáteli na proklatě hořký fernet, který si myslí, že alternativní teorie je nějaké sci-fi. Těch je bohužel krutá většina, a druhý tábor se skládá z poněkud osamocené skupiny, opuštěné a vyřazené, která je však schopna otevřeného myšlení a dochází jí, že celkový koncept chápání světa má dosti zející trhlinu.
Bohužel takových průměrných Ferdů je potřeba čím dál tím více. Jsou závislí na technologii, lehce se dají zmasírovat přes média; a mají totiž zásadní výhodu: nemají otázky.
© Karel Rašín – červen 2017
Korekce/redakce: Dana Rašínová – 17. října 2017
4 Komentáře
Pouze registrovaní uživatelé mohou přidat komentář.
S názorem ve článku na většinu naší společnosti v problematice vymykající se běžnému současnému lidskému chápání souhlasím. Názor, který nepotvrdí současná vědecká veřejnost je vždy zařazen mezi scifi a o dotyčné osobě se mluví, jestli má všech pět pohromadě. Bohužel obrázek dnešní doby.
Přitom lidé, kteří se této problematice věnují, to nemají vůbec jednoduché. Někteří nemají ani žádnou oporu v rodině, neboť rodina v mnohých případech patří právě do té většiny naší společnosti. A pokud se jejich předávané informace začínají přibližovat pravdě, tak není nic neobvyklého, že zažívají různé zvláštní události ve svém životě, které je mají zastrašit, zdiskreditovat nebo jim fyzicky ublížit. Cílem těchto útoků je odradit dotyčné od předávání informací laické ale i odborné veřejnosti. Na útocích se podílejí nejen pozemské tajné agentury ale též zástupci pro člověka negativních mimozemských systémů. Pro člověka, který nikdy nic podobného nezažil je to úsměvné a směšné. Pro člověka pohybující se v této oblasti se jedná o tvrdou realitu. Nejednou se stane, že člověk nevydrží neustálé útoky a buď odejde z této problematiky a stáhne se do ústraní, nebo je psychicky zlomen a skončí v lepším případě na psychiatrii. Nemluvím o žádné minulosti ale o tvrdé realitě současnosti.
Ano, podle mých zkušeností zastrašování zájemců o ufologii a exopolitiku probíhá. Zřejmě se k tomu využívají např. vojenské satelity. Vývoj rozšiřování informací je uměle brzděn a i trestán. Pokud se ale člověk dostane do pozice, že má buď speciální ochranu anebo je „jimi“ nějakým způsobem uznán, může pokračovat relativně bez větších problémů. Situace se ale může zase změnit, je to nekončící proces.
Oni ti „rozumní“ mají ty konformní názory ve společnosti, kde se to předpokládá, ale když se s nimi bavíš o samotě, tak přiznávají, že přemýšlejí o jiném výkladu světa.
Již dlouho zastávám heslo „Všechno je jinak“. Tato společnost mi nevyhovuje, přiletěl jsem zřejmě z jiné planety. Proto zastávám exopolitiku. Bohudík, je nás víc, ale nestačí to na změnu společnosti.